Mariusz Szczygieł otrzymał nagrodę Radia ZET

b_150_120_16777215_00_images_Mariusz-Szczygiel-zet.jpg

Dziewiątą edycję konkursu na nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wygrał znany reportażysta, miłośnik Czech - Mariusz Szczygieł.

 

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest autorom materiałów dziennikarskich wpływających na świadomość Polaków. Mariusz Szczygieł na łamach “Dużego formatu” - dodatku do Gazety Wyborczej - opublikował tekst zatytułowany “Śliczny i posłuszny”. Historia, którą opisał w swoim reportażu, to opowieść o dzieciobójczyni. Nauczycielka i ekspertka Ministerstwa Edukacji Narodowej - w artykule zwana Ewą T. - 30 lat temu zakatowała sześcioletniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu.

Laureat nagrody otrzymał statuetkę i 50 tys. zł. Przyznał, że nie spodziewał się nagrody, a pieniądze przekaże na powstające wydawnictwo Instytutu Reportażu. - Byłem przekonany, że statuetkę otrzyma o. Ludwik Wiśniewski - powiedział nam nieco wzruszony dziennikarz. Na pytanie, co musi posiadać dobry reportaż, odpowiedział: - Autor musi zrozumieć zachowania bohaterów reportażu, który z kolei musi dawać czytelnikowi do myślenia. - podkreślił dziennikarz.

Kapituła wyróżnieniem nagrodziła o. Ludwika Wiśniewskiego za dwuczęściowy tekst pt. "kto niszczy polski Kościół?" opublikowany w "Tygodniku powszechnym" oraz Wacława Radziwinowicza, korespondenta "Gazety Wyborczej" w Rosji za książkę "Gogol w czasach Google’a".

W poprzednich latach laureatami nagrody byli: Andrzej Poczobut - za materiały w "Gazecie Wyborczej" o białoruskim dyktatorze i fałszowaniu wyborów prezydenckich, Paweł Reszka i Michał Majewski - za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, Ewa Ewart - za cykl reportaży "Dokumenty Ewy Ewart", Ewa Stankiewicz i Anna Ferens - za film "Trzech Kumpli", Adam Wajrak - za cykl materiałów o Dolinie Rospudy, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski - za program "Teraz my" na temat odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Alicja Kos i Wojciech Cieśla - za program "Wędliny drugiej świeżości". W 2010 r. tytuł dziennikarza dwudziestolecia otrzymał redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.

Polub radio na Facebooku

 

Polecamy

Radio ZET o sobie

Radio ZET to ogólnopolska stacja radiowa należąca do Grupy Eurozet. Została założona przez Andrzeja Woyciechowskiego w 1990 roku jako pierwsza rozgłośnia komercyjna w Warszawie. Codziennie dostarcza milionom słuchaczy rzetelnych informacji, starannie dobraną muzykę (format AC) oraz rozrywkę na wysokim poziomie. Swój program adresuje do dorosłych Polaków w wieku 28-49 lat. Od początku istnienia stacja stawia na profesjonalizm i osobowości. Dziś na antenie można usłyszeć m.in. Monikę Olejnik,Marzenę Chełminiak, Marka Starybrata, Rafała Bryndala, Agnieszkę Kołodziejską, Beatę Pawlikowską czy Janusza Weissa. Od 2005 roku z inicjatywy rozgłośni wręczana jest Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski łamiący stereotypy, wykraczający poza schematy i zaglądający za kulisy otaczającej nas rzeczywistości.

Reklama

Najczęściej grane w radiu

 w okresie: 03.05 - 09.05.2014:

1. Milky Chance - Stolen dance
2. Ed Sheeran
I- I see fire
3. Clean Bandit rather be feat. Jess glynne 
4. Grzegorz Hyży & Tabb - Na chwilę 
5. Cris cab - Liar liar
6. Avicii Addicted to you
7. Bednarek - Chodź ucieknijmy… lou & rocked boys
8. Katy Perry - Dark horse feat. Juicy j
9. Mr. Probz waves
10. Chlöe howl rumour
11. American authors best day of my life
12. Donatan - Cicha woda ft. Cleo & sitek
13. Duke Dumont - I got u feat. Jax jones
14. Bastille - Things we lost in the fire
15. Pitbull feat. Jennifer Lopez & Claudia Leitte - We are one (ole ola) [the official 2014 fifa world cup Song]
16. Shakira - Dare (la la la)
17. Nico & Vinz am - I wrong
18. Aloe Blacc - The man
19. Within Temptation - Whole world is watching
20. Rafał Brzozowski - Magiczne słowa

Źródło: ZPAV

Sonda

Częściej słuchasz radia czy oglądasz telewizję?

Częściej słucham radia - 60.7%
Częściej oglądam telewizję - 25.5%
Trudno powiedzieć - 13.5%

Wszystkie odpowiedzi: 267

Napisz do nas

Komunikaty prasowe:
redakcja[małpa]lubieradio.pl

Kontakt (oferty "dam pracę", patronaty, inne):
kontakt[małpa]lubieradio.pl

Reklama:
reklama[małpa]lubieradio.pl

zdrowie