Rozdano nagrody Polskiego Radia - Złote Mikrofony 2013

b_150_120_16777215_00_images_zlote-mikrofony-2013.jpgW miniony poniedziałek, 25 listopada, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, przyznane zostały najbardziej prestiżowe nagrody Polskiego Radia - Złote Mikrofony. 

 

Spośród 28 zgłoszonych kandydatur, wyłonionych zostało pięcioro zwycięzców. Laureatami nagrody zostali: Beata Płomecka, Marek Zwyrzykowski, Barbara Marcinik, Wiesław Szala oraz Zbigniew Krajewski. Honorowy Złoty Mikrofon otrzymała Hanna Banaszak, której koncert uświetnił galę.

Beata Płomecka nagrodzona została „za mistrzowskie relacjonowanie złożonych wydarzeń europejskich, rzetelność i dociekliwość w pracy korespondenta, wszechstronność dziennikarskich zainteresowań połączoną z doskonałym warsztatem twórcy radiowego”.

Zbigniew Krajewski został uhonorowany „za szczególną sumienność w realizacji celów Redakcji i Polskiego Radia, za wyjątkowy kontakt ze słuchaczami audycji prowadzonych na żywo oraz za gust, dbałość o czystość języka polskiego i najwyższej próby profesjonalizm”.

Marek Zwyrzykowski otrzymał nagrodę „za wielkie zaangażowanie w pracy dziennikarskiej, ogromną wiedzę na temat muzyki współczesnej, szczególnie elektronicznej, i poszukiwanie często nieortodoksyjnych wątków w różnych kierunkach stylistycznych sztuki dźwięków; za życzliwość i serdeczność wobec artystów”.

Barbarę Marcinik wyróżniono Złotym Mikrofonem „za przybliżanie w tysiącach audycji ludzi kultury, pokazywanie ich dorobku, życiowych pasji w sposób niekonwencjonalny, w rozpoznawalnym stylu i wielkiej kulturze prowadzenia”.

Wiesław Szala nagrodę otrzymał „za absolutny profesjonalizm i zagwarantowanie słuchaczom Polskiego Radia – zawsze i wszędzie – dźwięku najwyższej jakości”.

Hanna Banaszak, laureatka Honorowego Złotego Mikrofonu, nagrodzona została „za ponadczasową elegancję wykonania, niepowtarzalny styl i dobór repertuaru. Za wyjątkowy głos, którego barwa i ciepło ogrzewają serca najbardziej wymagających słuchaczy”.

Koncertu artystki, który zwieńczył poniedziałkową galę, będzie można wysłuchać na antenie Radiowej Jedynki 4 stycznia 2014 r. - Czuję się wyróżniona, ponieważ jest to zaszczytna radiowa nagroda - powiedziała portalowi LubieRadio.pl Hanna Banaszak.
- Sztuka jest sensem mojego istnienia. Kiedy 40 lat temu po raz pierwszy wchodziłam na scenę, nie sądziłam, że śpiew stanie się moim zawodem i sposobem na życie. - powiedziała piosenkarka i zaznaczyła, że "wszystkie nasze życiowe doświadczenia kształtują nas jako ludzi, a także jako artystów."

Z kolei Barbara Marcinik przyznała, że nagroda była dla niej ogromnym zaskoczeniem: - To najwyższe odznaczenie w Polskim Radiu. Jestem wzruszona, ze przypadła mi ona w udziale. - powiedziała dziennikarka. Zapytana o inspiracje dziennikarskie, odpowiedziała: - Swoją przygodę z zawodem zaczynałam w połowie lat ’80. Przede wszystkim słuchałam radia i poczułam, że to moja droga i cel. Poszłam za głosem swojego serca. - wyznała Marcinik.

Nagrody zwycięzcom wręczyli Andrzej Siezieniewski, prezes Zarządu Polskiego Radia oraz Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia – przewodniczący Kapituły Złotego Mikrofonu, która wyłoniła tegorocznych laureatów.

Tegoroczny skład Kapituły obradował pod przewodnictwem Janusza Kukuły - głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia, w składzie: Alicja Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Krzysztof Grzesiowski z Radiowej Jedynki, Wiktor Legowicz z Trójki, Marcin Majchrowski z Programu 2, Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej oraz Henryk Urbaś z Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia.

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.

Polub radio na Facebooku

 

Polecamy

Reklama

Najczęściej grane w radiu

 w okresie: 03.05 - 09.05.2014:

1. Milky Chance - Stolen dance
2. Ed Sheeran
I- I see fire
3. Clean Bandit rather be feat. Jess glynne 
4. Grzegorz Hyży & Tabb - Na chwilę 
5. Cris cab - Liar liar
6. Avicii Addicted to you
7. Bednarek - Chodź ucieknijmy… lou & rocked boys
8. Katy Perry - Dark horse feat. Juicy j
9. Mr. Probz waves
10. Chlöe howl rumour
11. American authors best day of my life
12. Donatan - Cicha woda ft. Cleo & sitek
13. Duke Dumont - I got u feat. Jax jones
14. Bastille - Things we lost in the fire
15. Pitbull feat. Jennifer Lopez & Claudia Leitte - We are one (ole ola) [the official 2014 fifa world cup Song]
16. Shakira - Dare (la la la)
17. Nico & Vinz am - I wrong
18. Aloe Blacc - The man
19. Within Temptation - Whole world is watching
20. Rafał Brzozowski - Magiczne słowa

Źródło: ZPAV

Sonda

Częściej słuchasz radia czy oglądasz telewizję?

Częściej słucham radia - 60.7%
Częściej oglądam telewizję - 25.5%
Trudno powiedzieć - 13.5%

Wszystkie odpowiedzi: 267

Napisz do nas

Komunikaty prasowe:
redakcja[małpa]lubieradio.pl

Kontakt (oferty "dam pracę", patronaty, inne):
kontakt[małpa]lubieradio.pl

Reklama:
reklama[małpa]lubieradio.pl

zdrowie