Plejada artystów w słuchowisku "Turyści z bocianich gniazd”

b_150_120_16777215_00_images_dwojka.jpgW najbliższą sobotę, 26 października o godz. 22.30, w Programie 2 Polskiego Radia premiera słuchowiska „Turyści z bocianich gniazd”, zrealizowanego na podstawie jedynej wydanej po wojnie powieści Czesława Straszewicza.

 

Książka „Turyści z bocianich gniazd” po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1953 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu. Jedyna wydana po wojnie powieść Straszewicza, urodzonego w Białymstoku pisarza i radiowca, zyskała przychylne głosy krytyki emigracyjnej, natomiast w Polsce przez lata była zapomniana. W PRL-u raz publikowana w drugim obiegu (Lublin 1987), w wolnej Polsce doczekała się jednego wydania w 1992 roku.

Na tę niezwykłą historię o powojennych losach Polaków składają się dwie mikropowieści: „Katedra sandwiczów” i „Kociołek na Ziemowita”, które autorka adaptacji – Ewa Stocka-Kalinowska – połączyła w całość. W „Katedrze sandwiczów” Straszewicz z dużą dozą humoru i dystansu, ale też nieskrywanej goryczy kreśli galerię typów polskiego wychodźstwa. Są w niej przedstawiciele starej, zarobkowej emigracji i różnego autoramentu emigranci powojenni, w tym tytułowi „turyści” – marynarze, którzy zeszli z polskich statków w Ameryce Południowej w poszukiwaniu lepszego jutra. Druga część – „Kociołek na Ziemowita” – to już opowieść o moszczących się w nowym ustroju Polakach, którzy mieszkają w kraju. To galeria aparatczyków, funkcjonariuszy, karierowiczów, ale i zwykłych ludzi zastraszonych i kręcących się w kółko w poszukiwaniu drogi wyjścia z pułapek zastawianych przez przedstawicieli nowej władzy. Straszewicz w swojej powieści niczego nie mitologizuje, nikogo nie oszczędza ani nie wybiela. Kreślony przez niego obraz Polaków zawiera wszystkie odcienie szarości, a niektóre refleksje są gorzkie i trudne.

W radiowej adaptacji „Turystów z bocianich gniazd” wystąpili: Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marynarze: Paweł Ciołkosz (Lizus), Sławomir Holland (Kostek), Mieczysław Morański (Bolesławski), Marek Frąckowiak (Fornalski), Paweł Szczesny (Trościa), Jan Peczek (Gwóźdź), Janusz Wituch (Bobuś), Tomasz Marzecki (Bączek), Polonia: Arkadiusz Bazak (Prezes Gacki), Miłogost Reczek (Misiak), Robert Czebotar (Lipiński), Artur Janusiak (Rumak), Jarosław Gruda (Salopa), Funkcjonariusze: Andrzej Ferenc (Bijas), Krzysztof Banaszyk (Gach), Ryszard Jabłoński (Rym), Zbigniew Suszyński (Dzikowski), Andrzej Blumenfeld (Rybienko), Piotr Zelt (Lubański), Kobiety: Joanna Jeżewska (Łucja Duszna), Marzena Trybała (Aninowska), Elżbieta Kijowska (Pani z kiosku). Słuchowisko wyreżyserował Janusz Kukuła, zrealizował Andrzej Brzoska, opracował muzycznie Marian Szałkowski.  

Radiowa Dwójka zaprasza do wysłuchania premiery 26 października w godz. 22.30-23.30 w ramach „Wieczoru ze słuchowiskiem”.

Polub radio na Facebooku

 

Polecamy

Reklama

Najczęściej grane w radiu

 w okresie: 03.05 - 09.05.2014:

1. Milky Chance - Stolen dance
2. Ed Sheeran
I- I see fire
3. Clean Bandit rather be feat. Jess glynne 
4. Grzegorz Hyży & Tabb - Na chwilę 
5. Cris cab - Liar liar
6. Avicii Addicted to you
7. Bednarek - Chodź ucieknijmy… lou & rocked boys
8. Katy Perry - Dark horse feat. Juicy j
9. Mr. Probz waves
10. Chlöe howl rumour
11. American authors best day of my life
12. Donatan - Cicha woda ft. Cleo & sitek
13. Duke Dumont - I got u feat. Jax jones
14. Bastille - Things we lost in the fire
15. Pitbull feat. Jennifer Lopez & Claudia Leitte - We are one (ole ola) [the official 2014 fifa world cup Song]
16. Shakira - Dare (la la la)
17. Nico & Vinz am - I wrong
18. Aloe Blacc - The man
19. Within Temptation - Whole world is watching
20. Rafał Brzozowski - Magiczne słowa

Źródło: ZPAV

Sonda

Częściej słuchasz radia czy oglądasz telewizję?

Częściej słucham radia - 60.7%
Częściej oglądam telewizję - 25.5%
Trudno powiedzieć - 13.5%

Wszystkie odpowiedzi: 267

Napisz do nas

Komunikaty prasowe:
redakcja[małpa]lubieradio.pl

Kontakt (oferty "dam pracę", patronaty, inne):
kontakt[małpa]lubieradio.pl

Reklama:
reklama[małpa]lubieradio.pl

zdrowie