Polskie Radio żegna Sławomira Mrożka

b_150_120_16777215_00_images_slawomir-mrozek.JPG

17 września Polskie Radio będzie towarzyszyć słuchaczom w pożegnaniu Sławomira Mrożka, który zmarł 15 sierpnia w Nicei. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Krakowie, skąd Polskie Radio zrelacjonuje przebieg wydarzeń.

 

O godzinie 10.00 urna z prochami pisarza oraz księga kondolencyjna zostaną wystawione w krakowskim Barbakanie – jako nawiązanie do pochówku sprowadzonych do Polski po latach szczątków Juliusza Słowackiego w 1927 r. Będzie to okazja dla mieszkańców Krakowa do pożegnania ze Sławomirem Mrożkiem. O godz. 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, gdzie w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła zostaną złożone prochy pisarza. Nabożeństwu przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Polskie Radio będzie towarzyszyć mieszkańcom Krakowa i wszystkim słuchaczom w pożegnaniu twórcy.

JEDYNKA

Na antenie Radiowej Jedynki relacje reporterskie i materiały z uroczystości pogrzebowych pojawią się w Aktualnościach oraz w  magazynach: „Z Kraju i ze Świata”, „Popołudnie z Jedynką” i  „Polska i Świat”. Co godzinę, po  Aktualnościach, na antenie zabrzmią fragmenty utworów Sławomira Mrożka i jego wspomnienia.  W paśmie „Wieczorne Rozmaitości – Kultura” po godz. 20.30 zostanie wyemitowana audycja poświęcona pisarzowi z udziałem Tadeusza Nyczka, krytyka literackiego, znawcy twórczości Mrożka.

DWÓJKA 

Radiowa Dwójka przypomni fragmenty archiwalnych wypowiedzi pisarza w opracowaniu Joanny Szwedowskiej – będzie można ich wysłuchać codziennie od poniedziałku do piątku (16-20 września) o godz. 11.45 w audycji „Głosy z przeszłości”. W dniu pogrzebu Jacek Wakar zaprasza o godz. 18.00 na audycję „Pożegnanie Sławomira Mrożka”. Wspomnienia o pisarzu snuć będą m.in. Bronisław Maj, Antoni Libera i Maciej Wojtyszko.

TRÓJKA

Radiowa Trójka relacjonować będzie wydarzenia pogrzebowe na żywo w serwisach. Michał Nogaś opowie także o przebiegu i atmosferze towarzyszącej uroczystościom w popołudniowym „Zapraszamy do Trójki”. O godzinie 18.15 będzie można wysłuchać specjalnego reportażu autorstwa Magdaleny Skawińskiej, poświęconemu Sławomirowi Mrożkowi. Natomiast po godzinie 21.00 na wyjątkowe, nadawane z Krakowa wydanie „Klubu Trójki” dotyczące twórczości dramatopisarza zaprasza Barbara Marcinik.

CZWÓRKA

Informacje o przebiegu uroczystości znajdą się również w serwisach Programu 4 Polskiego Radia oraz w  Kalendarium „Poranka OnLine”. Dziennikarze radiowej Czwórki przybliżą młodym słuchaczom biografię Mrożka – w „Poranku OnLine” usłyszeć będzie można wybrane wypowiedzi na temat życia i twórczości dramatopisarza, a „Stacja Kultura” przypomni  sylwetkę twórcy na podstawie jego autobiografii „Baltazar” oraz listów i dzienników.

PR DLA ZAGRANICY 

17 września Polskie Radio dla Zagranicy będzie relacjonować uroczystości żałobne z Krakowa w swoich audycjach w siedmiu językach (polskim, angielskim, białoruskim, hebrajskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim). Ponadto Redakcja Polska przypomni dorobek literacki dramatopisarza. W programie znajdą się wypowiedzi literaturoznawców, wydawców i czytelników utworów Sławomira Mrożka. Mowa będzie również o percepcji dzieł pisarza poza granicami Polski.

Redakcja Białoruska zaprasza m.in. do wysłuchania specjalnej audycji na temat popularności twórcy na Białorusi oraz tłumaczeń jego utworów na język białoruski. Redakcje Angielska i Niemiecka zaprezentują relację swojego krakowskiego korespondenta, który poprowadzi słuchaczy śladami Mrożka w Krakowie. Natomiast Redakcja Rosyjska oprócz relacji z uroczystości pogrzebowych wyemituje wywiad z teatrologiem Iriną Lappo na temat roli dramaturgii Sławomira Mrożka w historii teatru ZSRR i Rosji.

Polub radio na Facebooku

 

Polecamy

Reklama

Najczęściej grane w radiu

 w okresie: 03.05 - 09.05.2014:

1. Milky Chance - Stolen dance
2. Ed Sheeran
I- I see fire
3. Clean Bandit rather be feat. Jess glynne 
4. Grzegorz Hyży & Tabb - Na chwilę 
5. Cris cab - Liar liar
6. Avicii Addicted to you
7. Bednarek - Chodź ucieknijmy… lou & rocked boys
8. Katy Perry - Dark horse feat. Juicy j
9. Mr. Probz waves
10. Chlöe howl rumour
11. American authors best day of my life
12. Donatan - Cicha woda ft. Cleo & sitek
13. Duke Dumont - I got u feat. Jax jones
14. Bastille - Things we lost in the fire
15. Pitbull feat. Jennifer Lopez & Claudia Leitte - We are one (ole ola) [the official 2014 fifa world cup Song]
16. Shakira - Dare (la la la)
17. Nico & Vinz am - I wrong
18. Aloe Blacc - The man
19. Within Temptation - Whole world is watching
20. Rafał Brzozowski - Magiczne słowa

Źródło: ZPAV

Sonda

Częściej słuchasz radia czy oglądasz telewizję?

Częściej słucham radia - 60.7%
Częściej oglądam telewizję - 25.5%
Trudno powiedzieć - 13.5%

Wszystkie odpowiedzi: 267

Napisz do nas

Komunikaty prasowe:
redakcja[małpa]lubieradio.pl

Kontakt (oferty "dam pracę", patronaty, inne):
kontakt[małpa]lubieradio.pl

Reklama:
reklama[małpa]lubieradio.pl

zdrowie