"Diament Trójki" dla Janusza Głowackiego i "Talenty" dla młodych twórców

b_150_120_16777215_00_images_657139a8c804cf6c5affc00ad8847f07c30025e23964342.jpgPodczas wczorajszej Gali „Talenty Trójki” – konkursu dla młodych twórców, radiowa Trójka wyróżniła trzech artystów. W kategorii „Teatr” wygrała Agnieszka Skrzypczak, w kategorii „Film” zwycięzcą został Grzegorz Zariczny, a najlepszy w kategorii „Sztuki wizualne” okazał się Krzysztof Maniak. Nagrodę specjalną – „Diament Trójki” – otrzymał Janusz Głowacki.

 

Spośród dziewięciu zakwalifikowanych do finału prac Jury nagrodziło trzy.

Najlepszą spośród młodych artystów w kategorii „Teatr” okazała się aktorka Agnieszka Skrzypczak. Przyznanie jej pierwszego miejsca jury uzasadniło: „charyzmą sceniczną oraz niezwykłą różnorodnością środków aktorskich, pozwalających mierzyć się z kolejnymi postaciami w sposób wiarygodny, warsztatowo nienaganny, przy jednoczesnej, bezwzględnej szczerości wobec siebie i wobec sztuki”. Agnieszka Skrzypczak to aktorka, absolwentka PWSFTiT w Łodzi, współpracująca z Teatrem im. Stefana Jaracza. Jest już laureatką wielu wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i kilku nagród na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za role w spektaklach „Instynkt gry” i „Z Różewicza dyplom”.

Grzegorz Zariczny, zwycięzca konkursu w kategorii „Film”, nagrodę otrzymał za „prostotę i głębię filmu dokumentalnego Marysina polana”, za „umiejętność wnikliwej i życzliwej obserwacji bohaterów” oraz „skromną i nastrojową opowieść dotykającą prawdy o człowieku”. Mieszkający w Krakowie Zariczny jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, reżyserem filmu „Gwizdek”, który zdobył Grand Prix konkursu krótkometrażowego na Sundance Film Festival 2013.

W kategorii „Sztuki wizualne” zwycięzcą został Krzysztof Maniak, bardzo młody, a już wyjątkowo intrygujący artysta. Jury zdecydowało przyznać mu pierwsze miejsce w uznaniu „indywidualnej ścieżki twórczej z konsekwencją wydeptywanej w naturalnym krajobrazie i najbliższym otoczeniu domu” oraz za „odwagę bliskiego kontaktu ze sztuką poza jej oczywistymi, wielkomiejskimi, skupiskami”. Krzysztof Maniak studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, a od roku akademickiego 2010/11 na Wydziale Intermediów tej uczelni. Zajmuje się filmem wideo, fotografiką, performancem i poezją.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę w wysokości 10 000 zł.

W finale znaleźli się także: Mateusz Pakuła, dramatopisarz i dramaturg, absolwent PWST oraz Paweł Świątek, student V roku reżyserii. Poza uczelnią, obu artystów łączy praca nad adaptacją sceniczną „Pawia Królowej” Doroty Masłowskiej, wystawionej w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. Obaj zostali wyróżnieni w kategorii Teatr.

Finalistkami w kategorii filmowej zostały: Aleksandra Terpińska – studentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, autorka m.in. filmu „Święto zmarłych” oraz Katarzyna Wilk – studentka animacji w Łódzkiej Szkole Filmowej, która zwróciła uwagę jurorów animacją „Bear Me”.

Dominik Ritszel i Agata Wawryniuk to finaliści w kategorii Sztuki Wizualne. Ritszel jest studentem V roku grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swoich pracach porusza się pomiędzy filmem a video-artem; interesują go wszelkie formy obrazowania, tworzenia narracji dotyczące tych dziedzin. Często pojawiający się motyw w jego pracach to pusty pejzaż lub anonimowa przestrzeń. Wawryniuk jest scenografką i rysowniczką. Ukończyła projektowanie graficzne i grafikę intermedialną na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pasjonuje się różnymi wizualnymi formami opowiadania – od prób maksymalnie zwięzłej wypowiedzi w plakacie, przez rozbudowane kolażowe ilustracje, krótkie komiksy aż po powieści graficzne. Jej debiutancki album komiksowy „Rozmówki polsko-angielskie” został bardzo dobrze przyjęty i doceniony w świecie komiksu.

Finaliści otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 3 000 zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – „Diament Trójki” dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał ją prozaik, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki „za rozsławienie Polski w teatrach świata od Nowego Jorku, przez Moskwę, po Pekin; za prozę lepszą od prozy życia; za scenariusze filmowe, jakich dzisiaj brakuje; za mądre nawiązywanie do klasyki europejskiej; za zdrową dawkę goryczy, słodyczy i śmiechu”.Statuetkę zaprojektowała młoda artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Magdalena Paszkiewicz.

Twórczość młodych zdolnych oceniało Jury w składzie:w kategorii Teatr – Paweł Sztarbowski (przewodniczący), Rafał Królikowski, Wojciech Malajkat, Ewelina Marciniak (laureatka Talentów Trójki 2012) i Barbara Marcinik (dziennikarka Trójki), w kategorii Film: Agata Kulesza (przewodnicząca), Michał Englert, Marcin Krzyształowicz, Piotr Złotorowicz (laureat Talentów Trójki 2012) i Ryszard Jaźwiński (dziennikarz Trójki) oraz w kategorii Sztuki Wizualne: Łukasz Gorczyca (przewodniczący), Sebastian Cichocki, Nicolas Grospierre, Stefan Kornacki (laureat Talentów Trójki 2012) i Agnieszka Obszańska (dziennikarka Trójki).

Uroczystość rozdania nagród w konkursie „Talenty Trójki” odbyła się 20 czerwca br. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wystąpił zespół UL/KR.

Szczegóły dotyczące konkursu: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

Polub radio na Facebooku

 

Polecamy

Reklama

Najczęściej grane w radiu

 w okresie: 03.05 - 09.05.2014:

1. Milky Chance - Stolen dance
2. Ed Sheeran
I- I see fire
3. Clean Bandit rather be feat. Jess glynne 
4. Grzegorz Hyży & Tabb - Na chwilę 
5. Cris cab - Liar liar
6. Avicii Addicted to you
7. Bednarek - Chodź ucieknijmy… lou & rocked boys
8. Katy Perry - Dark horse feat. Juicy j
9. Mr. Probz waves
10. Chlöe howl rumour
11. American authors best day of my life
12. Donatan - Cicha woda ft. Cleo & sitek
13. Duke Dumont - I got u feat. Jax jones
14. Bastille - Things we lost in the fire
15. Pitbull feat. Jennifer Lopez & Claudia Leitte - We are one (ole ola) [the official 2014 fifa world cup Song]
16. Shakira - Dare (la la la)
17. Nico & Vinz am - I wrong
18. Aloe Blacc - The man
19. Within Temptation - Whole world is watching
20. Rafał Brzozowski - Magiczne słowa

Źródło: ZPAV

Sonda

Częściej słuchasz radia czy oglądasz telewizję?

Częściej słucham radia - 60.7%
Częściej oglądam telewizję - 25.5%
Trudno powiedzieć - 13.5%

Wszystkie odpowiedzi: 267

Napisz do nas

Komunikaty prasowe:
redakcja[małpa]lubieradio.pl

Kontakt (oferty "dam pracę", patronaty, inne):
kontakt[małpa]lubieradio.pl

Reklama:
reklama[małpa]lubieradio.pl

zdrowie