Euranet Plus – Polskie Radio jeszcze bliżej Europy

b_150_120_16777215_00_images_2dffb777c733e9305f845096b2ce0c2895bbc3043964342.png

Już 2 kwietnia rusza projekt Euranet Plus, dzięki któremu na wszystkich Antenach Polskiego Radia pojawiać się będą specjalne audycje przybliżające słuchaczom tematykę europejską – tygodniowo ponad 400 minut programów. Euranet Plus to międzynarodowe przedsięwzięcie zrzeszające 14 radiofonii z 13 państw członkowskich Unii Europejskiej. Stanowi rozbudowaną formę projektu Euranet, który działał w latach 2008-2012.

 

Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A., Andrzej Siezieniewski, zwraca uwagę, że środowiska opiniotwórcze w UE uznały, że to niezwykle ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia skutecznej komunikacji najistotniejszych dla Europejczyków spraw. Jak podkreśla: - Polskie Radio, szczególnie doceniając programową rolę tej inicjatywy, z zadowoleniem i zaangażowaniem włączyło się w działalność Euranet Plus. Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z liderów tego projektu i największym jego beneficjentem.

Chcemy, aby nasi słuchacze byli świadomi procesów, które ich dotyczą – mówi szef Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej,Grzegorz Ślubowski. - Grubość naszych portfeli, sytuacja na rynku pracy coraz bardziej zależy od tego, co dzieje się w Brukseli, Berlinie czy na Cyprze. Europa to naczynia połączone, aby podejmować właściwe decyzje trzeba wiedzieć, co w niej się dzieje. 

Misją Polskiego Radia jest informowanie o sytuacji Polski w kontekście międzynarodowym. Z drugiej strony Komisja Europejska widzi niedostatek informacji medialnych dotyczących działalności instytucji unijnych – dodaje koordynator projektu Euranet Plus w Polskim Radiu,Adam Burakowski. – Wraz z kilkunastoma radiofoniami z innych krajów UE stworzyliśmy projekt wychodzący naprzeciw tym potrzebom.

 

Najwięcej audycji w ramach Euranet Plus nadawać będzie Radiowa Jedynka.

Od poniedziałku do piątku w porannych „Sygnałach Dnia” w cyklu „Europejski Temat” ok. godz. 8.45 korespondenci Polskiego Radia przybliżą słuchaczom, czym żyją mieszkańcy Starego Kontynentu. Ok. godz. 12.25 w „Komentarzu Europejskim” zostaną omówione najważniejsze wydarzenia w UE, a ok. godz. 15.05 najistotniejsze „Aktualności Europejskie”. W „Wydarzeniach i Komentarzach” ok. godz. 18.15 będzie można wysłuchać opinii ekspertów na temat najpoważniejszych problemów Unii Europejskiej oraz wydarzeń światowych mających wpływ na Wspólnotę. Podsumowaniem każdego dnia stanie się nadawany ok. godz. 22.25 „Magazyn Europejski” z udziałem specjalnego gościa.

W każdy wtorek ok. godz. 20.10 w „Kulturalnej Europie” dziennikarze poinformują o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych w państwach członkowskich.

Audycje Euranet Plus nadawane będą w Radiowej Jedynce również w weekendy. W każdą sobotę ok. 12.40 w autorskim programie„Europejskie Menu” Beata Płomecka opowie o życiu w Brukseli od kuchni, a w „Europejskim Magazynie Plus” ok. godz. 23.05 pojawiać się będą materiały z innych europejskich rozgłośni. Natomiast raz w miesiącu w niedzielę ok. 12.05 Pierwszy Program Polskiego Radia zaprosi na „Europejskie Południe”.

 

Program 2 w ramach projektu Euranet Plus zaprezentuje dwie audycje. Od poniedziałku do piątku o godz. 17.00 w„Przeglądzie prasy europejskiej” przedstawione zostaną aktualne informacje dotyczące życia społeczno-kulturalnego Europy. Dodatkowo w każdą sobotę o godz. 13.30 radiowa Dwójka zaprosi do wysłuchania „Magazynu europejskiego”.

 

W każdy wtorek na antenie Programu 3 nadawane będą dwie audycje przybliżające tematykę unijną – o godz. 7.50„Europejski Przegląd Prasy”, prezentujący aktualne zagadnienia dotyczące UE, widziane oczami jej mieszkańców, a o godz. 17.20 „Europa od Kuchni” – program ukazujący od wewnątrz i komentujący pracę najważniejszych wspólnotowych instytucji, takich jak Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europy etc.

Co czwartek o godz. 18.45 radiowa Trójka zaprosi na „Bardzo Ważny Problem Europejski” – magazyn poruszający m.in. problematykę unijnej gospodarki, zatrudnienia, migracji zarobkowych, korzyści wynikających z członkostwa – grantów, dotacji, studenckich stypendiów.

Raz w miesiącu, w środę, w dwóch odsłonach między godz. 10.00 a 11.00, nadawana będzie audycja z telefonicznym i mailowym udziałem słuchaczy – „Żyjemy w Europie”. Dyskusja skupi się na najistotniejszych w danym miesiącu kwestiach dotyczących przeciętnego obywatela UE. Pierwsza emisja 17 kwietnia.

W zależności od wydarzeń na Starym Kontynencie, Program 3 nadawać będzie „Puls Europy” (dwa razy w miesiącu o godz. 17.45) z uczestnictwem gości – polityków, przedstawicieli władz, ekspertów oraz dwie audycje z udziałem słuchaczy: „Magazyn Europejski” (1-2 razy w miesiącu o godz. 12.00), w którym pojawiać się będą autorytety ze świata kultury i polityki, i „Europejski Klub Trójki” (2-3 razy w miesiącuo godz. 21.05) dedykowany ludziom mającym znaczący wpływ na życie obywateli państw Wspólnoty – prominentnym politykom, pracownikom socjalnym, wolontariuszom, artystom i animatorom kultury.

 

Od poniedziałku do piątku o godz. 8.20 w „Europejskim Przeglądzie Prasy” dziennikarze radiowej Czwórki przedstawią i skomentują najciekawsze wiadomości z gazet wybranych państw UE: Wielkiej Brytanii i Irlandii (poniedziałki), Niemiec i Austrii (wtorki), Francji i Belgii (środy), Skandynawii (czwartki), Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Grecji (piątki). Natomiast w codziennym magazynie „Euranet Plus” o godz. 15.45 znajdzie się wiele przydatnych informacji o tym, gdzie można znaleźć pracę w krajach UE, jak studiuje się na europejskich uczelniach, jak zdobyć unijne fundusze oraz w jaki sposób decyzje podejmowane na szczeblu unijnych instytucji wpływają na nasze codzienne życie.

W każdy poniedziałek o godz. 12.10 na „Europejski lunch” z udziałem słuchaczy zaproszą dziennikarze Polskiego Radia od lat zajmujący się tematyką unijną. Wraz z gośćmi z państw Wspólnoty i ekspertami skomentują najważniejsze wydarzenia w krajach członkowskich w kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej. Ponadto co piątek o godz. 15.10 w „Unii Niezwykłych Projektów” Program 4 zaprezentujeprzedsięwzięcia popularyzujące historię i badania naukowe w nowoczesnych muzeach i zabytkach oraz atrakcje turystyczne i rekreacyjne, realizowane w Polsce dzięki funduszom unijnym.


Euranet Plus to międzynarodowe przedsięwzięcie zrzeszające 14 radiofonii z 13 państw członkowskich z Unii Europejskiej. Wśród nich, oprócz Polskiego Radia, znajdują się m.in. belgijskie RTBF, francuskie BFM, France Inter czy bułgarskie BNR, greckie Radio Skai. Audycje tworzone w ramach Euranet Plus emitowane są w 12 oficjalnych językach wspólnoty i poświęcone są Unii Europejskiej, podejmując zagadnienia o tematyce politycznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej. Są wśród nich codzienne serwisy informacyjne, przeglądy prasy i magazyny europejskie.

Euranet Plus działa jako Europejskie Zgrupowanie Interesów Gospodarczych (EEIG). Powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w celu poprawy komunikacji pomiędzy UE a jej obywatelami oraz przybliżenia słuchaczom zagadnień unijnych. Euranet Plus to rozbudowana forma projektu Euranet, który działał w latach 2008-2012 i był oparty na podobnych założeniach.

Euranet Plus rozpocznie działalność 2 kwietnia 2013 roku, uczestniczą w nim wszystkie cztery krajowe anteny Polskiego Radia. Wiceprzewodniczącym Rady Członków Euranet Plus jest prezes Zarządu Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski.

Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską.

 

Polub radio na Facebooku

 

Polecamy

Reklama

Najczęściej grane w radiu

 w okresie: 03.05 - 09.05.2014:

1. Milky Chance - Stolen dance
2. Ed Sheeran
I- I see fire
3. Clean Bandit rather be feat. Jess glynne 
4. Grzegorz Hyży & Tabb - Na chwilę 
5. Cris cab - Liar liar
6. Avicii Addicted to you
7. Bednarek - Chodź ucieknijmy… lou & rocked boys
8. Katy Perry - Dark horse feat. Juicy j
9. Mr. Probz waves
10. Chlöe howl rumour
11. American authors best day of my life
12. Donatan - Cicha woda ft. Cleo & sitek
13. Duke Dumont - I got u feat. Jax jones
14. Bastille - Things we lost in the fire
15. Pitbull feat. Jennifer Lopez & Claudia Leitte - We are one (ole ola) [the official 2014 fifa world cup Song]
16. Shakira - Dare (la la la)
17. Nico & Vinz am - I wrong
18. Aloe Blacc - The man
19. Within Temptation - Whole world is watching
20. Rafał Brzozowski - Magiczne słowa

Źródło: ZPAV

Sonda

Częściej słuchasz radia czy oglądasz telewizję?

Częściej słucham radia - 60.7%
Częściej oglądam telewizję - 25.5%
Trudno powiedzieć - 13.5%

Wszystkie odpowiedzi: 267

Napisz do nas

Komunikaty prasowe:
redakcja[małpa]lubieradio.pl

Kontakt (oferty "dam pracę", patronaty, inne):
kontakt[małpa]lubieradio.pl

Reklama:
reklama[małpa]lubieradio.pl

zdrowie