Reportaż Polskiego Radia wyróżniony na Festiwalu Prix Italia

b_150_120_16777215_00_images_Jedynka-Logo.png

Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Magdalena Balcerak otrzymały wyróżnienie specjalne (Special Mention) w kategorii dokument radiowy na Międzynarodowym Festiwalu Radiowo-Telewizyjnym Prix Italia w Turynie.

 

Wyróżniony reportaż nosi tytuł „Dopóki jestem” i został także nagrodzony Srebrnym Melchiorem 2013 w kategorii Premiera Roku. Reportaż to radiowy thriller pełen zaskakujących zwrotów akcji. Opowiada historię, która do dziś nie znalazła wyjaśnienia. W październiku 2005 roku Elżbieta Drzewińska wyszła z domu, z willi Chimera w podwarszawskim Milanówku, i już nigdy do niego nie wróciła. Rodzina znalazła jedynie kartkę: „Jeśli umrę, albo coś mi się stanie winny będzie Piotr B.”. Równo rok później zniknął jej mąż Wiesław. Ciał zaginionych nie odnaleziono do dziś. Piotr B. był lokatorem kwaterunkowym zajmującym od lat willę państwa Drzewińskich. Był wyjątkowo złośliwy i agresywny w stosunku do pary. Przez lata przeróżne instytucje, do których małżeństwo zwracało się z prośbą o pomoc nie reagowały na apele. W listopadzie ubiegłego roku Piotr B. został aresztowany za zlecenie zabójstwa synów Drzewińskich. Reportaż to próba opowiedzenia historii oczami osób postronnych i najbliższych państwa Drzewińskich: syna, rodziny i przyjaciół oraz znalezienia odpowiedzi na pytanie: dlaczego małżeństwo nie uzyskało od nikogo pomocy?

Reportażu „Dopóki jestem” wysłuchać można na stronie: polskieradio.pl

Na tegoroczny konkurs Prix Italia wpłynęły 34 zgłoszenia, głównie z północnej i wschodniej Europy, ale także z Kanady, Australii, Korei oraz Japonii. Tematyka zgłoszonych audycji była zróżnicowana, utwory poruszały m.in. problemy społeczne, a także kwestię skutków wojen.