Benefis Urszuli Dudziak w radiowej Trójce

b_150_120_16777215_00_images_urszula-dudziak.pngTrójka zaprasza do wysłuchania radiowego benefisu wokalistki Urszuli Dudziak. Spotkanie odbędzie się w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w najbliższy wtorek, 24 września. Rozpoczęcie transmisji o godz. 20:05.

 

Transmisji wyjątkowego spotkania z wokalistką będzie można wysłuchać na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Benefis będzie można także obejrzeć na żywo na stronie internetowej Trójki (www.polskieradio.pl/trojka). W Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej pojawią się znakomici artyści i przyjaciele Urszuli Dudziak, którzy zarówno dla artystki, jak i dla słuchaczy Trójki będą niespodzianką.

Benefis poprowadzą dziennikarze muzyczni Programu 3 Anna Gacek i Piotr Metz.

Wieczór przygotowywany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Kilka słów o Urszuli Dudziak

Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji oraz oryginalna technika wokalna, a także pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej, pozwoliły jej zyskać opinię artystki oryginalnej i kreatywnej.

W dzieciństwie uczyła się grać na fortepianie, śpiewać zaczęła w liceum, zauroczona głosem Elli Fitzgerald. Karierę rozpoczęła w latach 60. w zespole Krzysztofa Komedy, śpiewała też i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Początkowo wykonywała głównie standardy jazzowe, ale po nawiązaniu współpracy z Michałem Urbaniakiem (późniejszym mężem) zmieniła swój styl śpiewania. Podstawę jej wokalistyki stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki zwanej „scatem”. Dzięki temu na przestrzeni kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych i najoryginalniejszych postaci polskiego jazzu.

W 1973 roku wraz z Michałem Urbaniakiem wyjechała do Nowego Jorku. Obecnie mieszka w Warszawie. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.

Współpracowała z wieloma znanymi zespołami i formacjami jazzowymi, m.in. z Vocal Summit, Vienna Art Orchestra, orkiestrą Gila Evansa i zespołem Archiego Sheepa.