Koncert Symfoniczny Polskiej Orkiestry Radiowej w 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

b_150_120_16777215_00_images_image001.jpg

19 kwietnia przypada 70. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. By uczcić pamięć tysięcy ofiar, Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza zaprezentuje utwory o tematyce hebrajskiej. Wspólnie z Orkiestrą wystąpi młody utalentowany wiolonczelista Adam Krzeszowiec. Radiowa Dwójka, główny organizator koncertu, zaprasza w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia o godz. 19.00, do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

 

W programie znajdą się Kol Nidrei. Adagio d-moll na temat melodii hebrajskich, na wiolonczelę, harfę i orkiestrę op. 47 oraz I Symfonia Es-dur op. 28Maxa Brucha, a także Schelomo. Rapsodia hebrajska na wiolonczelę i orkiestrę Ernesta Blocha.

 

Wydarzenia wiosny 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Chcąc oddać hołd jego ofiarom, Polska Orkiestra Radiowa wykona utwory o tematyce hebrajskiej. Kol nidrei  to modlitwa odmawiana wieczorem, w wigilię święta Jom Kipur. Max Bruch, zafascynowany folklorem żydowskim, w 1881 roku skomponował wirtuozowskie Adagio na wiolonczelę, harfę i orkiestrę zatytułowane właśnie Kol Nidrei. W liście do kantora i muzykologa Eduarda Birnbauma (4 grudnia 1889 r.) napisał: „(...) Chociaż jestem protestantem, jako artysta głęboko odczuwam wybitne piękno tych melodii i dlatego chętnie je wykorzystuję w mojej aranżacji”.

Ernest Bloch – kompozytor szwajcarski, który prawie całe życie spędził w Stanach Zjednoczonych, w 1916 roku skomponował jednoczęściową rapsodię na wiolonczelę i orkiestrę Schelomo. Sam twierdził, że Rapsodia hebrajska  nie jest przetworzeniem melodii specyficznie żydowskich, lecz wyrazem emocji wynikających z wielowiekowego dziedzictwa żydowskiego.

W obu utworach wystąpi znakomity młody wiolonczelista – Adam Krzeszowiec, laureat międzynarodowych konkursów wiolonczelowych w Londynie, Paryżu, Hradec, Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, półfinalista konkursów im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie oraz konkursu im. Mścisława Rostropowicza w Paryżu. Występował jako solista i kameralista w największych europejskich salach koncertowych, takich jak Wigmore Hall w Londynie, Victoria Hall w Genewie czy Salle Gaveau w Paryżu.


W drugiej części koncertu będzie można usłyszeć I Symfonię Es-dur op. 28 Maxa Brucha. Prawykonanie odbyło się 26 lipca 1868 roku pod dyrekcją trzydziestoletniego kompozytora. Utwór został zadedykowany Johannesowi Brahmsowi.

Polub radio na Facebooku

 

Polecamy

Reklama

Najczęściej grane w radiu

 w okresie: 03.05 - 09.05.2014:

1. Milky Chance - Stolen dance
2. Ed Sheeran
I- I see fire
3. Clean Bandit rather be feat. Jess glynne 
4. Grzegorz Hyży & Tabb - Na chwilę 
5. Cris cab - Liar liar
6. Avicii Addicted to you
7. Bednarek - Chodź ucieknijmy… lou & rocked boys
8. Katy Perry - Dark horse feat. Juicy j
9. Mr. Probz waves
10. Chlöe howl rumour
11. American authors best day of my life
12. Donatan - Cicha woda ft. Cleo & sitek
13. Duke Dumont - I got u feat. Jax jones
14. Bastille - Things we lost in the fire
15. Pitbull feat. Jennifer Lopez & Claudia Leitte - We are one (ole ola) [the official 2014 fifa world cup Song]
16. Shakira - Dare (la la la)
17. Nico & Vinz am - I wrong
18. Aloe Blacc - The man
19. Within Temptation - Whole world is watching
20. Rafał Brzozowski - Magiczne słowa

Źródło: ZPAV

Sonda

Częściej słuchasz radia czy oglądasz telewizję?

Częściej słucham radia - 60.7%
Częściej oglądam telewizję - 25.5%
Trudno powiedzieć - 13.5%

Wszystkie odpowiedzi: 267

Napisz do nas

Komunikaty prasowe:
redakcja[małpa]lubieradio.pl

Kontakt (oferty "dam pracę", patronaty, inne):
kontakt[małpa]lubieradio.pl

Reklama:
reklama[małpa]lubieradio.pl

zdrowie